Most mondhatnék megint mindenféle olyasmit, hogy újrakezdős, meg mostmár tutira nem hagyom a blogot hónapokig új recept nélkül...nem, nem tudom ígérni sajnos. A dolgok jönnekmennek, a történések, teendők folyamatosak.
Egy biztos, ha valami olyan tutin sikerül, mint ez a csigusz, azt nem tudom nem megosztani Veletek! :)
Az utóbbi időben formálódott egy kicsit az egyébként is reformnak számító (bár szerintem 'semmi extra') konyhám. Gluténmentesen és tejtermékmentesen készítem az ételeket, természetesen cukor továbbra sincs itthon, az egészséges, 'tiszta' alapanyagoké a főszerep.
Ismerkedő kapcsolatban vagyok az új lisztfélékkel, eddig a zabpehelyliszten kívül nemigazán használtam más, gluténmentes lisztet. Most bekerült pár érdekesebb liszt a konyhába - csicseriborsóból, kölesből, kókuszból, tápiókából, bambuszrostból. Ezek persze mind különböző állagúak és még keresem a funkcióikat, felhasználási módjukat.Ez a csiga most kakaóval készült, de természetesen tölthetitek dióval, fahéjjal, vagy akár (a tésztából a cukrot kihagyva) sósan is, hamarosan én is fogom ezeket tesztelni.
De először jöjjön a hagyományos, kakaós verzió:)
A süti kifejezetten alacsony CH-tartalmú (mert a felhasznált 'lisztek' igaziból csakis oldható és oldhatatlan rostok), gluténmentes, tejtermékmentes és persze cukormentes. A jó minőségű kakaópor, mint 'superfood' hozza az összes jó tulajdonságát, ugyanúgy, ahogyan a jó zsírsavakat adó kókuszolaj is.
Nem kell bajlódni a dagasztással-kelesztéssel, egyszerűen begyúrjuk, menkenjük, és már süthető is.
Hozzávalók: (kb. 15-17 csigához)
a tésztához
- 40 g bambuszrost liszt
- 20 g útifű maghéj
- 30 g eritrit (porrá őrölve)
- egy csipet só
- 1/4 tk. sütőpor
- 2 tojás
- 2 ek (kb. 10-15 g) kókuszolaj
- 50 ml kókusztej (vagy bármilyen tej-alternatíva, akár igazi tej)
- 50 ml langyos víz
a töltelékhez
- 40 g kakaópor
- 50 g eritrit (porrá őrölve)
- 2 ek kókuszolaj
- annyi víz, amennyitől krémes, kenhető leszElkészítés:
A sütőt előmelegítjük 180°C-ra.
A száraz hozzávalókat (bambuszrost-liszt, útifű maghéj, eritrit, só, sütőpor) egy tálba mérjük és jól összekeverjük. Ugyanezt tesszük egy külön tálkában a tojással, kókuszolajjal, kókusztejjel és vízzel is.
Elegyítjük a két tál tartalmát, először kanállal, majd kézzel egy kis gombócot gyúrunk belőle. Ez kb. 1-2 perc, ne ijedjetek meg az először furcsának tűnő állagtól! Ezek a lisztek nagyon sok nedvességet felvesznek. Persze nem lesz a hagyományos, nyúlós, könnyen formázható tészta, de össze fog állni és kis ügyességgel gyönyörű csigákat formázhatunk belőle!
Szóval, ha kész a tésztagombóc, egy kis tálkába mérjük a kakaót, eritritet, kókuszolajat és annyi vizet adagolunk hozzá, hogy sűrű, de könnyen kenhető kakaókrémet kapjunk.
Most jön a trükk: egy szilikon sütőlapra vagy szilikonos (legalábbis tapadásmentes) sütőpapírra tesszük a gombócot, ráteszünk még egy réteg sütőpapírt és így nyújtuk ki 2-3 mm vékonyságúra. Először nem lesz tökéletes négyzet alakú a tésztánk, ettől nem kell megijedni. A tészta girbegurba széleit levágva, a négyzet csücskeit ezekkel a darabokkal itt-ott kiegészítve, majd újra sordófázva 1-2 javítással megkapjuk a szinte tökéletes formát:) (remélem érthető így a leírás, ha nem, kérlek jelezzétek és csinálok fázisfotókat!)A kinyújtott tésztát megkenjük a kakaós krémmel, és a sütőpapír segítségével (a hosszanti oldaláról) ügyesen-óvatosan-szorosan feltekerjük. Éles késsel kb, 1-1,5 cm vastag szeleteket vágunk a tekercsből, ezeket lefektetve a sütőben 20-25 perc alatt készre sütjük. Meg lehet szórni por-eritrittel, úgy még igazibb:)
A csigusz szerintem langyosan jó igazán, ha kihűlt, nyugodtan melegítsetek rá mikróban, megint olyan érzés lesz, mintha frissen vettétek volna ki a sűtőből!
Ha elkészítitek, mutassátok meg mindenképpen:)
Jó sütést, jó étvágyat,
Gabka
Ha szeretnétek még több receptet, ötletet, kövessetek facebookon is:
facebook oldalam
Instagramon is megtaláltok:
Instagram
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.